Staff List

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Mr Gerard T Owens, MA(Hons), PGCE - Headmaster

Mr Nicholas Crean, BHum(Hons), PGCE, NPQH - Deputy Headteacher (Pastoral)

Mr Andrew Moore, BA(Hons), MA(Ed), PGCE, PDEM - Deputy Headteacher (Academic)

Miss Alexandra Kent, BEng(Hons), PGCE - Assistant Headteacher

Mr Steven Rowe, BSc(Hons), Cert Ed, MA - Assistant Headteacher

 

Mr John Morgan - Bursar

 

Mr Richard Maher, BA(Hons), PGCE, MA - Head of Sixth Form

Miss Charlene Enright, BA(Hons), PGCE - Head of Religious Studies

Mr Andrew Smith, BA(Hons), QTS - Head of MFL

Mr Matthew Bunyan, BA(Hons), QTS - Assistant Head of Upper School/Head of Year 10

 

CHAPLAINCY

Fr Patrick Sherlock SDB, BSc(Hons), BA(Hons), PGCE, DPSE  Chaplain

 

HEADS OF YEAR

Head of Year 7 

Mr Paul Dalgas, BA Joint Honours, QTS

 

Head of Year 8

Ms Katherine Lindquist, BA(Hons) QTS - Maternity Leave

Mr Franklin Priest, BA(Hons), QTS

 

Head of Year 9

Mr Christopher Yates, BSc(Hons), QTS

 

Assistant Head of Upper School/Head of Year 10

Mr Matthew Bunyan, BA(Hons), QTS

 

Head of Upper School/Head of Year 11

Mr Scott Gore, BSc (Hons), PGCE

 

Head of Sixth Form

Mr Richard Maher, BA(Hons), MA, PGCE

 

Assistant Head of Sixth Form (Pastoral with Responsibility for Girls' Welfare)

Mrs Abigail Townsend, BA(Hons), PGCE

 

Assistant Head of Sixth Form (Academic)

Mrs Joanne Pearson, BSc(Hons), PGCE

 

DEPARTMENTS

English

Mr Daniel Melvin, BA(Hons), MPhil, PGCE - Head of English

Mr Christopher Adam, BA (Hons), PGCE

Mrs Jane Desmidt, BA, HDE

Mrs Alexsis Fitzpatrick, MA, PGCE - 1 Year Maternity Cover

Miss Jessica Guy, BA(Hons), PGCE, MA – 2i/c English

Ms Katherine Lindquist, BA(Hons) QTS - Maternity Leave

Mrs Abigail Townsend, BA(Hons), PGCE

 

Mathematics

Mr James Prout, BSc(Hons), PGCE – Head of Mathematics

Mrs Janine Ballard, BSc(Hons), PGCE

Mrs Jacqueline Fitzpatrick, BSc(Hons), PGCE MA

Mr Stephen James, BSc(Hons), PGCE

Mr Stephen Mathia, MSc(Hons), PGCE

Mrs Abigail Nash, MA, PGCE - 2i/c of Mathematics

Mr Richard Sutton, MSc(Hons), PGCE

Mrs Angela Sharpling, BA(Hons), KS5 Maths Coordinator

 

Religious Studies

Miss Charlene Enright, BA(Hons), PGCE – Head of Religious Studies

Miss Michelle Callanan, BA(Hons), PGCE, MA

Mr Richard Maher, BA(Hons), PGCE, MA

Mrs Maria Morrison, HDip, BA Theology

 

Biology

Mr Graham Hartland, BSc(Hons), PGCE – Head of Biology

Mrs Irina James, BSc(Hons), QTS

Mrs Agnes Jordaan, BSc-Ed, BSc(Hons), MSc

Mrs Joanne Pearson, BSc(Hons), PGCE

Mrs Colette Mistry, Nat Dip Sci – Laboratory Technician

 

Chemistry

Mrs Julie Faux, BSc(Hons), PGCE, ONC– Head of Chemistry and KS4 Coordinator of Science

Mrs Gemma Grover, MA(Cantab), MSc, BA, PGCE - Maternity Leave

Miss Abigail Hayward, BSc(Hons), PGCE KS3 Coordinator

Mr Daniel Holliday, BSc(Hons), PGCE - 1 Year Maternity Cover

Mrs Irina James, BSc(Hons), QTS

Mrs Tina Emmanuel, BSc(Hons), MSc - Laboratory Technician

 

Physics

Miss Siobhan Fenner, BSc(Hons), PGCE - Head of Physics

Miss Alexandra Kent, BEng(Hons), PGCE

Mr Steven Rowe, BSc(Hons), Cert Ed, MA

Mr Robert Simmons, BSc(Hons) - Laboratory Technician

 

Modern Foreign Languages

Mr Andrew Smith, BA (Hons), QTS – Head of MFL

Mrs Frances Burland, BA(Hons), PGCE - Teacher of French

Mrs Isabel Cardona, BA(Hons) Spanish, BA(Hons) French, MA, CAP – MFL Enrichment Coordinator

Mrs Joana Kelly, BA(Hons), QTS

Mrs Joanna Shervington, BA(Hons) Oxon, PGCE - Teacher of French

Mrs Gwénola Stone, Licence, PGCE - Head of French and Teacher of Spanish

Mrs Domitille Johnson, BA(Hons) - French Language Assistant

Mrs Beatriz Kerr, Licenciada –  Spanish Language Assistant

Mrs Ritzuko Kimura – Teacher of Japanese

 

Classics

Mr Martin Boyle, BA(MM), PGCE, CREDL – Head of Classics

Miss Juliet O'Brien, BA(Hons), PGCE

 

Art

Mr Stuart Bannister, BA(Hons), History of Art and Material Studies – Head of Art

Miss Zoe Hinds, BA(Hons), PGCE

 

Economics & Business Studies

Mrs Joanna Avey, BA(Hons), PGCE, Cert Ed, HND - Head of Economics & Business Studies

Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

Mrs Jennifer Perrie, BA(Hons), PGCE, KS4 Coordinator in Business

Mr Thornton Joubert MBA, BA Hons, BTh, Adv.Dip.Mkt Mgt, Int.Dip.Fin.Mgt, QTLS, SEEDA, CTLLS, MCMI, MIFL, AMHEA – Teacher in Charge of Economics

 

Drama & Theatre Studies

Mrs Abigail Townsend, BA(Hons), PGCE -  Head of Drama & Theatre Studies

Miss Clare Fleet, BA(Hons), PGCE

 

Geography

Ms Melissa Day, BSc(Hons), PGCE - Head of Geography – Teacher Governor

Mr Scott Gore BSc(Hons), PGCE

Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

 

History

Mrs Andrea Leforte, BA(Hons), PGCE – Head of History

Mr Nicholas Crean, BHum(Hons), PGCE, NPQH

Mr Paul Dalgas, BA Joint Honours, QTS

Mr Gerard Owens, MA(Hons), PCGE

Mr Andrew Reeve, BA(Hons), PGCE

 

Computer Science

Mr Henry Ilonah, MA, PGCE – Head of Computer Science, VLE Co-ordinator

Mr Mark Sansome, BA(Hons), PGCE

Mr Matthew Draper – Digital Learning Technologist

 

Music

Mr Nicholas Smith, BA(Hons), DIP RSAMD – Director of Music

Mr Nigel Cassidy, BMus(Hons), PGCE

 

Peripatetic Music

Mr Edward Burgess, BAMus (Hons), (WCMD), Ad Dip WCMD – Guitar (Acoustic and Electric)

Mr Victor Cox, BA (Hons), PGCE – Bass Guitar

Mrs Michelle Nash, BA(Hons), PGdip – Woodwind Instruments

Mrs Christine O'Neal GRSM (Hons) - Piano and Recorder

Mrs Angela Palmblad BMus (Latvian Academy Of Music), MMus (GSMD) - Piano

Mrs Sarah Parsons BA(Hons) - Piano, Voice and Theory

Mr Austin Pepper, ALCM – Brass Instruments

Mr Geoffrey Tuson, BMus(Hons), MMus(RCM), ARCO – Piano & Organ

Mr Robert Tuson, BMus(Hons) (TCM), PGDip (RWCMD) - Violin & Viola

Mr Jonathan Wills, BMus(Hons) – Drums & Percussion

 

Physical Education

Mr Gareth Cousins, BA(Hons), QTS – Head of Physical Education

Mr Christopher Yates, BSc(Hons), QTS – Assistant Head of Physical Education

Mr Matthew Bunyan, BA(Hons), QTS

Mr Andrew Moore, BA(Hons), MA(Ed), PGCE, PDEM

Mr Franklin Priest, BA(Hons), QTS

Mr Andrew Reeve, BA(Hons), PGCE – Master in charge of Outdoor Education & DofE

Mr Andy Forisky, BSc(Hons) PGCE student

 

Politics

Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

Mrs Andrea Leforte, BA(Hons), PGCE

 

Psychology

Mr Adam Lyons, BSc(Hons), QTS -  Head of Department

 

Learning Support

Miss Julie Prince, BA(Hons), PGCE, Cert Dip for Teachers of Learners with SpLD - Head of Learning Support

Mrs Pamela Byrne, BA(Hons), HLTA, NVQ3 Learning Support, BSL

Mrs Carmel Murphy, NVQ Level 3 Learning Support, BSL, Certificate in Counselling Skills – Level 2

 

Extended Learning Coordinator

Miss Clare Fleet, BA(Hons), PGCE - Maternity Cover

Mrs Gemma Grover, MA(Cantab), MSc, BA, PGCE - Maternity Leave

 

Head of Careers

Mrs Isabel Cardona, BA(Hons) Spanish, BA(Hons) French, MA, CAP

 

Extended Project Qualification (EPQ)

Mrs Joanne Pearson, BSc(Hons), PGCE - Coordinator

Mrs Joanna Avey, BA(Hons), PGCE, Cert Ed, HND

 

Library

Miss Annette White – Librarian

Mrs Susan Kent, BSc(Hons) – Assistant Librarian

Mrs Sue Smith, BEd(Hons) - Assistant Librarian

 

Examinations Officer & Administration

Mrs Donna Taylor

 

Bursar’s Office

Mr John Morgan – Bursar

Mrs Anne Levy – Bursar’s Personal Assistant

Mrs Heather Pead, FMAAT, CIMA Dip MA – Finance Manager

Mrs Frances Hatchett, MATT - Accounts Assistant

 

Secretarial & Reception

Mrs Anne Bourke – Headmaster's Personal Assistant

Mrs Gill Reeve – Deputy Headmaster Pastoral's Personal Assistant & Admissions Secretary

Mrs Donna Taylor – Deputy Headmaster Academic's Personal Assistant & Examinations Officer

Mrs Carole Byrne – Executive Assistant

Mrs Lorraine Jackson – College Secretary/Reception

Miss Miriam Svorcova – College Secretary/Reception

Mrs Sarah Osler – College Secretary/Reception

 

IT & Systems Administration

Mr Kevin Osborne – IT Manager

Mrs Jill Debenham, Cert Ed – Network Manager

Ms Carolyn Bishop – ICT Technician

 

Reprographics Officer

Mrs Lorraine Moore

 

Marketing & Promotions Officer

Mrs Lorraine Stewart, BA(Hons)

 

Support Staff

Miss Amanda David – Lunchtime Supervisor

Mrs Tracey Seals – Lunchtime Supervisor

 

Maintenance Team

Mr Clifford Quicke – Maintenance Manager

Mr Mark Eaton

Mr Martin Shepherd

Mr Andrew Heffernan – Grounds

 

23 August 2019