Staff List

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Mr Gerard T Owens, MA(Hons), PGCE – Headmaster

Mr Andrew Moore, BA(Hons), MA(Ed), PGCE, PDEM Senior Deputy Headteacher

Dr John Toal, BEd(Hons), MEd, EdD, NPQH Deputy Headteacher

Miss Alexandra Kent, BEng(Hons), PGCE – Assistant Headteacher

Mr Steven Rowe, BSc(Hons), MA, Cert Ed, CChem, MRSC – Assistant Headteacher

 

Mr John Morgan, BA (Hons) – Bursar

 

Mr Richard Maher, BA(Hons), MA, PGCE – Head of Sixth Form

Miss Charlene Enright, BA(Hons), PGCE  Head of Religious Studies  Teacher Governor

Mrs Andrea Leforte, BA(Hons), PGCE Head of History & Politics

Mr Christopher Yates, BSc(Hons), QTS Head of Year 9/Assistant Head of Physical Education

 

CHAPLAINCY

Fr Patrick Sherlock SDB, BSc(Hons), BA(Hons), PGCE, DPSE  Chaplain

 

HEADS OF YEAR

Head of Year 7 

Mr Paul Dalgas, BA Joint Honours, QTS

 

Head of Year 8

Ms Katherine Lindquist, BA(Hons) QTS

Mr Daniel Holliday, BSc, PGCE

 

Head of Year 9

Mr Christopher Yates, BSc(Hons), QTS

 

Assistant Head of Upper School/Head of Year 10

Mr Matthew Bunyan, BA(Hons), QTS

 

Head of Upper School/Head of Year 11

Mr Scott Gore, BSc (Hons), PGCE

 

Head of Sixth Form

Mr Richard Maher, BA(Hons), MA, PGCE

 

Assistant Head of Sixth Form (Pastoral) (maternity cover)

Mr Franklin Priest, BA(Hons), QTS

 

Assistant Head of Sixth Form (Academic)

Mrs Joanne Pearson, BSc(Hons), PGCE

 

DEPARTMENTS

Art

Mr Stuart Bannister, BA(Hons), PGCE – Head of Art

Miss Zoe Hinds, BA(Hons), PGCE

 

Classics

Mr Martin Boyle, BA(MM), PGCE, CREDL – Head of Classics

Miss Juliet O'Brien, BA(Hons), PGCE

 

ComputING

Mrs Susan Batt, BSc(Hons), QTS – Head of Computing

Mr Mark Sansome, BA(Hons), PGCE

 

Drama & Theatre Studies

Miss Clare Fleet, BA(Hons), PGCE – Acting Head of Drama & Theatre Studies

Miss Karen Wallace-Jones, BA(Hons), QTS

 

Economics & Business Studies

Mrs Joanna Avey, BA(Hons), PGCE, Cert Ed, HND – Head of Economics & Business Studies

Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

Mrs Jennifer Perrie, BA(Hons), PGCE – KS4 Coordinator in Business

Mr Thornton Joubert, BA(Hons), QTS – Teacher in Charge of Economics

 

English

Mr Daniel Melvin, BA(Hons), MPhil, PGCE – Head of English

Mr Christopher Adam, BA (Hons), PGCE

Mrs Jane Desmidt, BA, HDE

Miss Clare Fleet, BA(Hons), PGCE

Miss Jessica Guy, BA(Hons), MA, PGCE – Assistant Head of English

Ms Katherine Lindquist, BA(Hons), QTS

Mrs Abigail Townsend, BA(Hons), PGCE – Maternity Leave

Mr Liam Webster BA(Hons), M Ed, PGCE

 

Geography

Ms Melissa Day, BSc(Hons), MA, PGCE – Head of Geography

Mr Scott Gore, BSc(Hons), PGCE

Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert – Teacher Governor

 

History & POLITICS

Mrs Andrea Leforte, BA(Hons), PGCE – Head of History & Politics

Mr Nicholas Crean, BHum(Hons), PGCE, NPQH

Mr Paul Dalgas, BA Joint Honours, QTS

Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert – Teacher Governor

Mr Gerard Owens, MA(Hons), PCGE

Mr Andrew Reeve, BA(Hons), PGCE

 

Mathematics

Mr James Prout, BSc(Hons), PGCE – Head of Mathematics

Mrs Jacqueline Fitzpatrick, BSc(Hons), MA, PGCE

Mr Stephen James, BSc(Hons), PGCE

Mr Stephen Mathia, MSc(Hons), PGCE

Mrs Abigail Nash, MA, PGCE – Assistant Head of Mathematics

Mrs Clare Prout, BA(Hons), PGCE

Mrs Angela Sharpling, BA(Hons)

Mr Richard Sutton, MSc(Hons), PGCE

 

Modern Foreign Languages

Mr Andrew Smith, BA (Hons), QTS – Head of MFL

Mrs Frances Burland, BA(Hons), PGCE

Mrs Isabel Cardona, BA(Hons) Spanish, BA(Hons) French, MA, CAP – MFL Enrichment Coordinator

Mrs Joana Kelly, BA(Hons), QTS

Mrs Joanna Shervington, BA(Hons) Oxon, PGCE

Mrs Gwénola Stone, Licence, PGCE – Head of French

Mrs Domitille Johnson, BA(Hons)  French Language Assistant

Mrs Beatriz Kerr, Licenciada – Spanish Language Assistant

Mrs Ritsuko Kimura, M.S. Ed – Part Time Japanese teacher

 

Music

Mr Nigel Cassidy BMus(Hons), PGdip (GSMD), PGCE, LTCL – Director of Music

Mrs Sharon Price, BMus(Hons), B.Ed(Hons)

 

Physical Education

Mr Gareth Cousins, BA(Hons), QTS – Head of Physical Education

Mr Christopher Yates, BSc(Hons), QTS – Assistant Head of Physical Education

Mr Matthew Bunyan, BA(Hons), QTS

Mr Andrew Moore, BA(Hons), MA(Ed), PGCE, PDEM

Mr Franklin Priest, BA(Hons), QTS

Mr Andrew Reeve, BA(Hons), PGCE – Master in Charge of Outdoor Education & DofE

Mr Harvey Dixon, BA(Hons) – Graduate Teaching Placement

 

Psychology

Mr Adam Lyons, BSc(Hons), QTS – Head of Psychology

 

Religious Studies

Miss Charlene Enright, BA(Hons), PGCE – Head of Religious Studies – Teacher Governor

Miss Michelle Callanan, BA(Hons), MA, PGCE

Mr Richard Maher, BA(Hons), MA, PGCE

Mrs Maria Morrison, HDip, BA Theology

Dr John Toal, BEd(Hons), MEd, EdD, NPQH

 

SCIENCE

BIOLOGY

Mr Graham Hartland, BSc(Hons), PGCE – Head of Biology

Mrs Irina James, BSc(Hons), QTS

Mrs Agnes Jordaan, BSc(Hons), MSc, BSc-Ed

Mrs Joanne Pearson, BSc(Hons), PGCE

Mrs Colette Mistry, Nat Dip Sci – Laboratory Technician

 

CHEMISTRY

Miss Abigail Hayward, BSc(Hons), PGCE – Head of Chemistry and KS3 Coordinator in Science

Mrs Julie Faux, BSc(Hons), PGCE – KS4 Coordinator in Science

Mr Daniel Holliday, BSc, PGCE

Mr Steven Rowe, BSc(Hons), MA, Cert Ed, CChem, MRSC

Mrs Tina Emmanuel, BSc(Hons), MSc – Laboratory Technician

 

PHYSICS

Miss Siobhan Fenner, BSc(Hons), PGCE – Head of Physics

Miss Alexandra Kent, BEng(Hons), PGCE

Mr Paul Nazir, BSc, MSc, PGCE, MInstP

Mr Steven Rowe, BSc(Hons), MA, Cert Ed, CChem, MRSC

Mr Robert Simmons, BSc(Hons) – Laboratory Technician

 

Learning Support

Miss Julie Prince, BA(Hons), PGCE, Cert Dip for Teachers of Learners with SpLD – Head of Learning Support

Mrs Pamela Byrne, BA(Hons), HLTA, NVQ3 Learning Support, BSL

Mrs Carmel Murphy, NVQ Level 3 Learning Support, BSL, Certificate in Counselling Skills – Level 2

Mrs Tracey Kidgell-Young, OCR Diploma SpLD

 

Extended Learning Coordinator

Miss Clare Fleet, BA(Hons), PGCE

 

Careers

Mrs Isabel Cardona, BA(Hons) Spanish, BA(Hons) French, MA, CAP – Head of Careers

 

Extended Project Qualification (EPQ)

Mrs Joanne Pearson, BSc(Hons), PGCE – Coordinator

Mrs Joanna Avey, BA(Hons), PGCE, Cert Ed, HND

 

Library

Miss Annette White – Librarian

Mrs Susan Kent, BSc(Hons) – Assistant Librarian

Mrs Susan Smith, BEd(Hons) – Assistant Librarian

 

Examinations Officer & Administration

Mrs Donna Taylor

 

Bursar’s Office

Mr John Morgan, BA(Hons) – Bursar

Mrs Frances Hatchett, MATT – Finance Officer

Mrs Michelle Cattley - Accounts Assistant

 

Secretarial & Reception

Mrs Anne Bourke – Headmaster's Personal Assistant

Mrs Gill Reeve – Deputy Headteacher's Personal Assistant & Admissions Secretary

Mrs Donna Taylor – Deputy Headteacher's Personal Assistant & Examinations Officer

Mrs Carole Byrne – Executive Assistant

Mrs Lorraine Jackson – College Secretary/Reception

Miss Miriam Svorcova – College Secretary/Reception

Mrs Sarah Osler – College Secretary/Reception

 

IT & Systems Administration

Mr Kevin Osborne – IT Manager

Ms Carolyn Bishop – ICT Technician

Mr Matthew Draper – Digital Learning Technologist

 

Reprographics Officer

Mrs Lorraine Moore

 

Marketing & Promotions Officer

Mrs Lorraine Stewart, BA(Hons)

 

Support Staff

Miss Amanda David – Lunchtime Supervisor

Mrs Tracey Seals – Lunchtime Supervisor

 

Maintenance Team

Mr Clifford Quicke – Maintenance Manager

Mr Mark Eaton

Mr Martin Shepherd

Mr Andrew Heffernan – Grounds

 

VISITING Music TEACHERS

Mr Edward Burgess, BAMus (Hons), (WCMD), Ad Dip WCMD – Electric, Acoustic and Classical Guitar

Mr Victor Cox, BA (Hons), PGCE – Bass Guitar

Mrs Michelle Nash, BA(Hons), PGdip – Woodwind Instruments

Mrs Angelina Palmblad, BMus (Latvian Academy Of Music), MMus (GSMD) – Piano

Mrs Sarah Parsons, BA(Hons) – Piano, Singing and Theory

Mr Austin Pepper, ALCM – Brass Instruments

Mr Hamish Robertson, BA (Hons) - Bagpipes

Mr Geoffrey Tuson, BMus(Hons), MMus(RCM), ARCO – Piano & Organ

Mr Robert Tuson, BMus(Hons) (TCM), PGDip (RWCMD) – Violin & Viola

Mr Jonathan Wills, BMus(Hons) – Drums & Percussion