Links

    In this section

    Staff

    SENIOR LEADERSHIP TEAM

    Mr Gerard T Owens, MA(Hons), PGCE - Headmaster

    Mr Nicholas Crean, BHum(Hons), PGCE, NPQH - Deputy Headteacher (Pastoral)

    Mr Andrew Moore, BA(Hons), MA(Ed), PGCE, PDEM - Deputy Headteacher (Academic)

    Mrs Jane Desmidt, BA, HDE - Assistant Headteacher

    Mr Steven Rowe, BSc(Hons), Cert Ed, MA - Assistant Headteacher

     

    Mr Robert Lougee, FCA - Bursar

     

    Mr Richard Maher, BA(Hons), PGCE, MA - Head of Sixth Form

    Miss Charlene Enright, BA(Hons), PGCE - Head of Religious Studies

    Mr Andrew Smith, BA(Hons), QTS - Head of MFL

    Miss Alex Kent, BEng(Hons), PGCE - Head of Physics

    Mr Matthew Bunyan, BA(Hons), QTS - Assistant Head of Upper School/Head of Year 10

     

    CHAPLAINCY

    Fr Patrick Sherlock SDB, BSc(Hons), BA(Hons), PGCE, DPSE Chaplain

     

    HEADS OF YEAR

    Head of Year 7 

    Mr Paul Dalgas, BA Joint Honours, QTS

     

    Head of Year 8

    Ms Katherine Lindquist, BA(Hons) QTS

     

    Head of Year 9

    Mr Christopher Yates, BSc(Hons), QTS

     

    Assistant Head of Upper School/Head of Year 10

    Mr Matthew Bunyan, BA(Hons), QTS

     

    Head of Upper School/Head of Year 11

    Mr Scott Gore, BSc (Hons), PGCE

     

    Head of Sixth Form

    Mr Richard Maher, BA(Hons), MA, PGCE

     

    Assistant Head of Sixth Form (Pastoral with Responsibility for Girls' Welfare)

    Mrs Abigail Townsend, BA(Hons), PGCE

     

    Assistant Head of Sixth Form (Academic)

    Miss Alexandra Kent, BEng(Hons), PGCE

     

    Departments

    English

    Mr Daniel Melvin, BA(Hons), MPhil, PGCE - Head of English

    Mr Christopher Adam, BA (Hons), PGCE

    Mrs Jane Desmidt, BA, HDE

    Ms Katherine Lindquist, BA(Hons) QTS 

    Miss Jessica Guy, BA(Hons), PGCE, MA – 2i/c English

    Mrs Abigail Townsend, BA(Hons), PGCE

    Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

     

    Mathematics

    Mr James Prout, BSc(Hons), PGCE – Head of Mathematics

    Mrs Janine Ballard, BSc(Hons), PGCE

    Mrs Jacqueline Fitzpatrick, BSc(Hons), PGCE MA

    Mr Stephen James, BSc(Hons), PGCE

    Mr Stephen Mathia, MSc(Hons), PGCE

    Mr Alan Parks, BSc(Hons), PGCE - KS5 Maths Coordinator

    Mrs Abigail Nash, MA, PGCE

    Mr Richard Sutton, MSc(Hons), PGCE

     

    Religious Studies

    Miss Charlene Enright, BA(Hons), PGCE – Head of Religious Studies

    Miss Michelle Callanan, BA(Hons), PGCE, MA

    Mr Richard Maher, BA(Hons), PGCE, MA

    Mrs Maria Morrison, HDip, BA Theology

     

    Biology

    Mr Graham Hartland, BSc(Hons), PGCE – Head of Biology

    Mrs Irina James, BSc(Hons), QTS

    Mrs Agnes Jordaan, BSc-Ed, BSc(Hons), MSc

    Mrs Joanne Pearson, BSc(Hons), PGCE

    Mrs Colette Mistry, Nat Dip Sci – Laboratory Technician

     

    Chemistry

    Mrs Julie Faux, BSc(Hons), PGCE, ONC– Head of Chemistry and KS4 Coordinator of Science

    Mrs Gemma Grover, BA, PGCE

    Miss Abigail Hayward, BSc(Hons), PGCE

    Mrs Irina James, BSc(Hons), QTS

    Mrs Tina Emmanuel, BSc(Hons), MSc - Laboratory Technician

     

    Physics

    Miss Alexandra Kent, BEng(Hons), PGCE – Head of Physics

    Miss Siobhan Fenner, BSc(Hons), PGCE

    Mrs Susan Lucas, BSc Joint Hons, PGCE

    Mr Steven Rowe, BSc(Hons), Cert Ed, MA

    Mr Robert Simmons, BSc(Hons) - Laboratory Technician

     

    Modern Foreign Languages

    Mr Andrew Smith, BA (Hons), QTS – Head of MFL

    Mrs Frances Burland, BA(Hons), PGCE

    Miss Valérie Poirot, Licence, Dip Spanish, PGCE - Asst. Head of MFL

    Mrs Isabel Cardona, BA(Hons) Spanish, BA(Hons) French, MA, CAP – MFL Enrichment Coordinator

    Mrs Charlotte Ross, BA(Hons), PGCE

    Mrs Joanna Shervington, BA(Hons) Oxon, PGCE

    Mrs Gwénola Stone, Licence, PGCE - Head of French

    Mrs Marimar Tyler, BA(Hons), PGCE

    Mrs Domitille Johnson, BA(Hons) - French Language Assistant

    Mrs Beatriz Kerr, Licenciada –  Spanish Language Assistant

    Mrs Rulying Du Neighbour – Teacher of Mandarin

     

    Classics

    Mr Martin Boyle, BA(MM), PGCE, CREDL – Head of Classics

    Mr Paul Dalgas, BA Joint Honours, QTS

    Mrs Andrea Leforte, BA(Hons), PGCE

    Mr Andrew Moore, BA(Hons), MA(Ed), PGCE, PDEM

    Mrs Juliet O'Brien, BA(Hons), PGCE

     

    Art

    Mr Stuart Bannister, BA(Hons), History of Art and Material Studies – Head of Art

    Miss Zoe Hinds, BA(Hons), PGCE

     

    Economics & Business Studies

    Mrs Joanna Avey, BA(Hons), PGCE, Cert Ed, HND - Head of Economics & Business Studies

    Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

    Mrs Jennifer Perrie, BA(Hons), PGCE, KS4 Coordinator in Business

    Mr Thornton Joubert MBA, BA Hons, BTh, Adv.Dip.Mkt Mgt, Int.Dip.Fin.Mgt, QTLS, SEEDA, CTLLS, MCMI, MIFL, AMHEA – Teacher in Charge of Economics

     

    Drama & Theatre Studies

    Mr Ian Berryman, Dip.in Dramatic Art, BA (Hons) – Head of Drama & Theatre Studies

    Mrs Abigail Townsend, BA(Hons), PGCE

    Miss Anna Wicks, BA(Hons)

     

    Geography

    Ms Melissa Day, BSc(Hons), PGCE - Head of Geography – Teacher Governor

    Mr Scott Gore BSc(Hons), PGCE

    Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

     

    History

    Mrs Andrea Leforte, BA(Hons), PGCE – Head of History

    Mr Nicholas Crean, BHum(Hons), PGCE, NPQH

    Mr Paul Dalgas, BA Joint Honours, QTS

    Mr Gerard Owens, MA(Hons), PCGE

    Mr Andrew Reeve, BA(Hons), PGCE

     

    ICT

    Mr Henry Ilonah, MA, PGCE – Head of ICT, VLE Co-ordinator

    Mr Mark Sansome, BA(Hons), PGCE

    Mr Michael Parsons, BSc(Hons), MSc – Digital Learning Technologist

     

    Music

    Dr Anthony Noble, PhD, GTCL(Hons), FTCL, LTCL, ARCO – Director of Music

    Mr Nigel Cassidy, BMus(Hons), PGCE

     

    Peripatetic Music

    Mr Edward Burgess, BAMus (Hons), (WCMD), Ad Dip WCMD – Guitar

    Mr Austin Blackburn, (Mus), Ad Dip WCMD – Oboe and Bassoon

    Mr Vic Cox, BA (Hons), PGCE – Bass Guitar

    Ms Ursula John, GMus (Hons) RNCM – Violin & Viola

    Mr Stuart McSweeney BA (Hons), PGCE – Piano & Theory

    Mrs Michelle Nash, BA(Hons), PGdip – Woodwind Instruments

    Mr Austin Pepper, ALCM – Brass Instruments

    Mr Geoffrey Tuson, BMus(Hons), MMus(RCM), ARCO – Organ & Piano

    Mr Jonathan Wills, BMus(Hons) – Drums & Percussion

     

    Physical Education

    Mr Gareth Cousins, BA(Hons), QTS – Head of Physical Education

    Mr Christopher Yates, BSc(Hons), QTS – Assistant Head of Physical Education

    Mr Matthew Bunyan, BA(Hons), QTS

    Mr Andrew Moore, BA(Hons), MA(Ed), PGCE, PDEM

    Mr Franklin Priest, BA(Hons), QTS

    Mr Andrew Reeve, BA(Hons), PGCE – Master in charge of Outdoor Education & DofE

    Mr Oliver Godden, (Student teacher)

     

    Politics

    Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

    Mrs Andrea Leforte, BA(Hons), PGCE

     

    Psychology

    Mr Adam Lyons, BSc(Hons), QTS -  Head of Department

     

    Learning Support

    Ms Julie Teo, BA(Hons), PGCE, Cert Dip for Teachers of Learners with SpLD.

    Mrs Pamela Byrne, BA(Hons), HLTA, NVQ3 Learning Support, BSL

    Mrs Carmel Murphy, NVQ Level 3 Learning Support, BSL, Certificate in Counselling Skills – Level 2

     

    Extended Learning Coordinator

    Mr David Good, BA(Hons), PGCE, NPQSL, CIM Adv.Cert

     

    Head of Careers

    Mrs Isabel Cardona, BA(Hons) Spanish, BA(Hons) French, MA, CAP

     

    Extended Project Qualification (EPQ)

    Mrs Joanne Pearson, BSc(Hons), PGCE - Coordinator

    Mrs Joanna Avey, BA(Hons), PGCE, Cert Ed, HND

     

    Library

    Miss Annette White – Librarian

    Mrs Susan Kent, BSc(Hons) – Assistant Librarian

    Mrs Gillian Kelly, BA(Hons) – Assistant Librarian

     

    Examinations Officer & Administration

    Mrs Donna Taylor

     

    Bursar’s Office

    Mr Robert Lougee, FCA – Bursar

    Mrs Anne Levy – Bursar’s Personal Assistant

    Mrs Heather Pead, MAAT – Finance Manager

     

    Secretarial & Reception

    Mrs Anne Bourke – Headmaster's Personal Assistant

    Mrs Gill Reeve – Deputy Headmaster Pastoral's Personal Assistant & Admissions Secretary

    Mrs Donna Taylor – Deputy Headmaster Academic's Personal Assistant & Examinations Officer

    Mrs Carole Byrne – Executive Assistant

    Mrs Lorraine Jackson – College Secretary/Reception

    Miss Miriam Svorcova – College Secretary/Reception

    Mrs Sarah Osler – College Secretary/Reception

     

    IT & Systems Administration

    Mr Kevin Osborne – IT Manager

    Mrs Jill Debenham, Cert Ed – Network Manager

    Miss Carolyn Bishop – ICT Technician

     

    Reprographics Officer

    Mrs Lorraine Moore

     

    Marketing & Promotions Officer

    Mrs Lorraine Stewart, BA(Hons)

     

    Support Staff

    Miss Amanda David – Lunchtime Supervisor

    Mrs Tracey Seals – Lunchtime Supervisor

     

    Maintenance Team

    Mr Clifford Quicke – Maintenance Manager

    Mr Mark Eaton

    Mr Martin Shepherd

    Mr Andrew Heffernan – Grounds

     

    13 July 2018